Kto komu pomaga? Albo, mentoring przez Ukraińców

Zaledwie miesiąc temu napisałem w blogu „Ze względu na taki czas, jak ten…?” o zmianie jednostronnego obrazu, jakby pomoc była tylko w jednym kierunku, od Polaków dla Ukraińców… Ostatnio mieliśmy wspaniały przykład, że rzeczywistość jest zupełnie inna, i o wiele piękniejsza!

Niedawno rozpoczęliśmy nowy projekt w ramach Bread of Life: „Pod Skrzydłami”, którego celem jest wsparcia usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej. Z doświadczenia wiemy, jak ważny dla nich jest okres życia około 18. urodzin, że istnieje zbyt duża szansa na powrót do dysfunkcyjnego środowiska z którego wychodzili… Budując relacje oparte na zaufaniu z pozytywnymi wzorami do naśladowania, tę szansę można strukturalnie zmniejszyć, a my dołożymy wszelkich starań, aby to zrobić. Jak? Nigdy nie kończymy się uczyć…

I zgadnij co…? Od marca w Poznaniu mieszkają Andrey i Alena Matvienko z regionu Kijowa. Nie, nie „tylko” uchodźcy, nie, oni są dyrektorem projektu mentoringowego oraz psychologiem i koordynatorem w Lighthouse, organizacji w Kijowie, której od 2009 roku się udało nawiązać relacje mentorskie dla ponad 1300 dzieci, z pięknymi i imponującymi wynikami! Co może być lepszego niż uczenie się od nich? Niż uzyskać dostęp do ich doświadczeń związanych z procesem selekcji, szkoleniem mentorów oraz ich dalszym prowadzeniem? W czwartek 9 czerwca mieliśmy taką okazję ze szkoleniem Andreya i Alany w naszym biurze w Poznaniu!

Jako zespół Bread of Life i wolontariuszy naszego projektu „Pod Skrzydłami” słuchaliśmy z zapartym tchem, słyszeliśmy potwierdzenia szeregu założeń w naszym projekcie, ale przede wszystkim mnóstwo wskazówek, jak skutecznie kierować nastolatkami, które są tak zagrożone, najlepiej jak się da do przyszłości pełnej nadziei!

No właśnie, kto tu komu pomógł?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *