Refugee Highway Partnership

Od lutego 2022 r. Bread of Life aktywnie uczestniczy w różnych formach pomocy dla uchodźców z Ukrainy w Polsce, od koordynowania różnych działań po zapewnienie miejsca zamieszkania we własnym zakresie. W różnych blogach tu na stronie o tym napisałem.

Ale właściwie wciąż jesteśmy absolutnymi początkującymi w tej dziedzinie! Dwa lata temu zostaliśmy wrzuceni na głęboką wodę i ucząc się popełniliśmy całkiem dużo błędów. Jak pomagać komu w najlepszy i najbardziej odpowiedni sposób? Skąd mieliśmy wiedzieć!? Potrzebna była pomoc natychmiast, więc pomogliśmy. Cała Polska otworzyła się na miliony w niesamowity sposób, ale to, że w tej fali miłosierdzi również popełniono błędy, no cóż, wszyscy wiedzą.

Ale jakie błędy i jak to wszystko mogło być lepiej zrobione? Jak możemy być lepiej przygotowani na wszystko, co jeszcze może nadejść?

Od około 20 lat organizacje chrześcijańskie na całym świecie, które specjalizują się w pomocy uchodźcom, spotykają się co roku na konferencji pod nazwą “Refugee Highway Partnership”. W tym roku Warszawa została wybrana jako lokalizacja, wobec którego, w imieniu Ewangelicznej Polski miałem przywilej się zająć promocją do polskich kościołów ewangelicznych i organizacji pomocowych.

Konferencja była bardzo inspirująca – przedstawiona bardzo przydatna wiedza ze różnych stron, jak pomóc zgodnie z zasadą „szorstkiej miłości”. Jak poruszać się, żeby zbytnio się nie zapędzać, żeby nie dać okazji do nadużycia dobroci, a żeby wykorzystywać energii i zasobów tam, gdzie one są rzeczywiście najbardziej potrzebne… Byłoby wspaniale, gdybyśmy już mieli taką wiedzą w lutym i marcu 2022 r… Ale lepiej trochę późno, niż wcale. A to z pewnością kiedy zdamy sobie sprawę, że wojna na Ukrainie nie wydaje się skończyć zbyt szybko…

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *